Alışveriş Merkezleri

Megamag AVM

2007 yılının Ufa şehrinin kuruluşunun 450. yılı olması nedeniyle şehir genelinde artan inşaat faaliyetleri hemen göze çarpmaktadır. Özellikle Rusya genelinde gelir dağılımı açısından 2. sırada olan Ufa şehrinde konut ve ticaret komplekslerinin inşaatlarına ağırlık verilmiştir.

Kent merkezi ve çevresindeki her türlü arazi ve binanın değerinin 3-4 kat arttığı bu dönemde Megamag Ufa Çok Fonksiyonlu Ticaret Kompleksi, şehir siluetini ve düzenini etkileyecek prestij merkezi projesinin ilk etabı olarak hayata geçirilmektedir. 

2 adet müşteri girişi, Megamag’ın merkezi noktasında konumlanan 24x24 m genişliğindeki, 25 m yüksekliğindeki ve çatıda tonoz formunda cam ışıklıkla sonlanan ana atriuma açılmaktadır. Ayrıca otele gelen müşteriler binaya 5.80 kotundaki 3. giriş noktasından girdiklerinde 19 m yüksekliğinde, cam çatı feneriyle sonlanan ve merkezdeki ana atrium ile buluşan galeriyle karşılanırlar.

Bu geniş ve aydınlık açıklıklar müşterilerin gün içinde de doğal ışıktan olabildiğince yararlanmasını sağlamaktadır. Megamag, alışveriş ve sirkülasyon alanlarının her noktaya kolay ulaşılabilir ve görünür kılınacak şekilde planlaması ve müşterilerin hava durumunun etkilerine maruz kalmadan kolaylıkla gelip ihtiyaçlarını karşılayabildikleri yeterli kapalı otopark alanı barındırması sayesinde de kullanışlı bir merkezdir.

Bina çevredeki konutları engellemeyecek ve onların ihtiyaçlarını kesintiye uğratmayacak şekilde, insan ölçeğine ve çevre verilerine hassasiyet gösterecek şekilde tasarlanmıştır. Şehir merkezine ve ana arterlere olan yakınlığı ayrıca konut yerleşiminin içinde bulunması avantajlarıyla Megamag’ın Ufa şehrinin yeni odak noktası olacağına kesin gözüyle bakılmaktadır.

© 2023. Tüm hakları saklıdır. Odak Group