Alışveriş Merkezleri

Koltso Alışveriş Merkezi

Kentlilerin Koltso olarak bildikleri meydan 1768 yılında Vilayet mimarı Vasiliy Kaftırev tarafından tasarlanmıştır. Meydanın şekli 45 derece açılı dörtgen bir mimari oluşturmaktadır. Koltso Ticaret ve Eğlence Kompleksi’nin yapımında mimari ve sanatsal öğelere büyük önem verilmekle beraber meydanın korunması amacıyla cephe ve çevre düzenlemelerine maksimum düzeyde özen gösterilmiştir. Koltso Ticaret ve Eğlence Kompleksi için uygulanan çağdaş mimari planlama, şehir merkezine kendine has ve özel bir görünüş vermiştir. Bina ile ilgili mimari kararların eşsizliği, binanın şehir yapısına tam uyum sağlanmasını sağlamıştır. Koltso Ticaret ve Eğlence Kompleksi’nin pazarlama politikası müşteri odaklı olup, müşteri ihtiyaçlarına göre markalar tercih edilmiştir. 23.000 m² satış alanına sahip merkezde aralarında daha önce Kazan’da yer almayan markalarında olduğu 120 farklı marka hizmet vermektedir.

Bina toplam cephe alanı 10.000 m² cam ile kaplanan alan ise 250 m²’dir. Merkez cephe 20 derecelik açıyla iki desteğe bağlanmış olan, çapı 22 metrelik "altın” yüzük mimari kompozisyonu ile süslenmektedir. Konstrüksiyonun toplam ağırlığı 20 tondur. Tüm Kompleks 3.000 ampullü dinamik aydınlatma ile donatılmıştır. Binanın tüm çevresine göre mimari aydınlatma monte edilmiş ve merkez girişte dekoratif köprü ve basamaklı çeşmeler yapılmıştır.

Bina çevre düzenlemesine özel dikkat gösterilmiştir. Yaklaşık 9.000 m²’‘ye ulaşan çevre alanları ve benzersiz şehir merkezi manzarasına açılan 2. ve 3. katlardaki yürüme terasları granit ile kaplanmıştır. Binanın atriyumunu süsleyen 40 tonluk cam kubbenin monte edilmesi için özel bir teknoloji kullanılmıştır. 192 cam segmandan oluşan çapı 18 metrelik kubbe doğrudan bina çatısında kurulmuş ve yerine yerleştirilmiştir. Ana müteahhitliğini Odak İnşaat’ın üstlendiği projenin inşaat sürecinde 70’ten fazla Rus ve yabancı inşaat firması projeye dahil olmuş ve her gün çalışan 1000 kişi kadro ile inşaat tamamlanmıştır.

Konum: Kazan - Rusya
Başlangıç ve Bitiş Tarihi: 2004-2006
İnşaat Alanı: 46.800 m²

© 2023. Tüm hakları saklıdır. Odak Group