Alışveriş Merkezleri

Agora Adapazarı AVM

Adapazarı ve çevresi gelişmiş ziraatı ve pazarı ile tarihi boyunca önemli bir tarım ve ticaret merkezi olmuştur.

“Ada” adı, Sakarya Nehri ile Çark Deresi bir zamanlar birleşerek aktığı söylenen bu iki akarsuyun arasında kalan bölgede kurulan ve görünüm olarak adaya benzemesinden dolayı verilir. Sakarya’nın merkezi olan Adapazarı ise; gelişen yerleşim biriminde bulunan Papuçcular, Semerciler, Tığcılar, Çıracılar, Hasırcılar, Uzun çarşı, Aynalıkavak Çarşısı, Pirinç Pazarı, Soğan Pazarı, Kömür Pazarı gibi semtlerden dolayı halkın “Adanın pazarına gidiyoruz” söyleyişinin bir süre sonra “Adapazarı”na dönüşmesi ile bu adı alır.

4.823 km² yüzölçümü, hızlı kalkınması ve gelişmesiyle Sakarya, Türkiye’nin en dinamik şehirlerinden biri ve 1.000.000’nu geçen toplam nüfusuyla Marmara Bölgesi’nin İstanbul, Bursa, Kocaeli den sonra 4. büyük ilidir.

Son yılların en hızlı sanayileşen şehirlerinden olan Sakarya’da özellikle otomotiv, tekstil ve gıda sektörlerinde büyük gelişmeler yaşanmıştır. Bu sektörlerde önümüzdeki yıllarda da hızlı bir büyüme beklemektedir. Toyota, Otoyol, Otokar ve Tırsan gibi Türkiye ve dünya otomotiv devlerinin yatırımlarını bu ilde yapmaları, beraberinde otomotiv yan sanayi üreticilerinin de hızla büyümelerini sağlamaktadır. Bu firmaların yanı sıra Türkiye’nin en büyük 500 kuruluşu içinde yer alan birçok firmanın üretim tesisleri Sakarya’da yer almakta, bu gelişmeler de Sakarya’da alım gücü yüksek, eğitimli, genç ve dinamik nüfusun artmasına neden olmaktadır.

Adapazarı, Ankara, İstanbul ve İzmir’e ulaşım kolaylığıyla ön plana çıkmaktadır. Özellikle hızlı tren projesi ile ulaşım olanakları artacaktır. Karadeniz sahil yolu projesi de bölgeler arası ulaşımı kolaylaştırmaktadır.

Bölgede Sakarya Üniversite’sinin bulunması, 74 bin öğrencinin eğitim düzeyinin yükselerek, bilinçli harcama potansiyelinin yükselmesine neden olmaktadır.

Sakarya bölgesinde, kırsal turizme yönelik harcama eğilimleri görülmektedir. Ayrıca, Kuzuluk ve Taraklı kaplıcalarının bulunmasıyla sağlık turizmi de görülmektedir. Sapanca Gölü ve Acarlar longozu, ziyaretçileri bölgeye çeken alanlardır.

Odak Group, 40 yılı aşkın inşaat tecrübesiyle, 20 yılı aşkın Alışveriş Merkezi geliştirme ve yönetim bilgilerini birleştirerek, Agora Adapazarı projesine yatırım yapmıştır.

Konum: Adapazarı - Sakarya
Başlangıç ve Bitiş Tarihi: 2013-2015
İnşaat Alanı: 65.000 m²
Kiralanabilir Alan: 31.000 m²
Park Alanı: 12.000 m²

© 2023. Tüm hakları saklıdır. Odak Group