KÖMÜR

Alanın öncülerinden ve en önemli aktörlerinden biri olan ODAK, katı yakıtla ilgili faaliyetlerini Ceyhan İskenderun kömür terminalinde 1990 yılında başlatmıştır. Daha sonraki yıllarda Dilovası Kocaeli, Aliağa İzmir ve Gemlik Bursa'da benzer terminaller tesis edilmiş olup, bu terminaller vasıtasıyla Türkiye’nin tamamındaki katı yakıt kullanıcılarına ulaşılabilmektedir.

Terminal faaliyetleri sınıflandırma, zenginleştirme, harmanlama ve paketleme işlemlerini içermektedir. Termal kömür ve ayrıştırılmış kömür, metalürjik kok kömürü, petrol koku ve taş kömürü gibi çeşitli katı yakıtlar, terminallerde işlenir. Kömür ve Enerji sektöründe dünya çapında bir ün ve tecrübe kazanan Odak Group, ithalatlarını Güney Afrika, Rusya, , ABD ve Avrupa  gibi çeşitli kaynaklardan gerçekleştirmektedir.

Grup ayrıca ABD’nin en büyük kömür ihracatçılarından biri olan Xcoal Energy & Resources adlı şirketin Türkiye acenteliğini de yürütmektedir., Xcoal, Türk Entegre Çelik Fabrikalarının ABD ve Avustralya menşeli kok kömürü taleplerinin bir bölümünü karşılamaktadır.

© 2023. Tüm hakları saklıdır. Odak Group