Katı Yakıt


Katı Yakıt


Alanın öncülerinden ve en önemli aktörlerinden biri olan ODAK, katı yakıtla ilgili faaliyetlerini, Ceyhan/İskenderun’daki TOROS limanının kömür terminalinde 1990 yılında başlatmıştır. Daha sonraki yıllarda Dilovası/Gebze/Kocaeli, Nemrutbay/İzmir ve Gemlik/Bursa'da benzer terminaller tesis edildi. Bu terminaller vasıtasıyla, Karadeniz Bölgesi hariç olmak üzere Türkiye’nin tamamındaki katı yakıt kullanıcılarına ulaşılabilmektedir.

Terminal faaliyetleri sınıflandırma, zenginleştirme, harmanlama ve paketleme işlemlerini içermektedir. Termal kömür ve ayrıştırılmış kömür, Metalurjik kok kömürü, Petrol kok kömürü ve taş kömürü gibi çeşitli katı yakıtlar, terminallerde işlenir.

Kömür ve Enerji sektöründe Dünya çapında bir ün ve tecrübe kazanan Odak Grup, ithalatlarını Güney Afrika, Rusya, Çin, ABD ve Avustralya gibi çeşitli kaynaklardan gerçekleştirmektedir.

Odak Grup’un Çin kömürü ithalatları, ünlü Datong bölgesindeki seçkin madenlerden yapılmaktadır. Kömür kargoları, ayrıştırılmış kömürlerin tekrar sınıflandırılıp harmanlandığı ve yabancı maddelerin el ile seçildiği Xingang limanından yüklenmektedir.

Tüm bu işlemler, mülkiyetinin tamamına sahip olunan ve Odak Grup’un bir yan kuruluşu olan Tianjin Chinergy International Trading Co. Ltd. tarafından gerçekleştirilmektedir.

Odak Grup ayrıca ABD’nin en büyük kömür madeni işletmecisi ve ihracatçılarından biri olan Alpha Natural Resources adlı şirketin Türkiye temsilciliğini de yürütmektedir. Alpha Natural Resources, Türk Entegre Çelik Fabrikalarının ABD menşeli kok kömürü taleplerinin büyük bir bölümünü karşılamaktadır.

Odak Grup, 2008 yılı itibariyle 2,5 milyon tonluk katı yakıt faaliyetleri ile Türkiye pazarının toplamının yaklaşık %15’i oranında bir Pazar payına ulaşmıştır.